Euromedicina.czČesky
česky english deutsch

Eshop_Euromedicina
Navštivte Eshop našeho portalu Euromedicina.cz a přesvěčte se sami o zajímavých cenách naší litaratury...
Žijete wellness?
Dr.Tomáš Borecký10.2.2010
Obecně wellness znamená zdravý životní styl, který vede k harmonii těla a duše a udržení kondice do vysokého věku...
Základem je anglické „well“ – dobrý, pohodový. Je to velice moderní odvětví, které zapadá do koncepce 21. století - být dlouho mladý, svěží a obsahuje mnoho postupů, které mají vést ke spokojenému životu, který jinak prožíváme ve shonu a stresu moderního života. K dosažení optimální hmotnosti je potřeba zdravé, vyvážené a racionální výživy a pravidelného pohybu. Důležitá ovšem není jen hmotnost, váha a ideální proporce, ale to, aby byl člověk v psychické pohodě. Dodržujete-li wellness jako životní styl, naučíte se zvládat stres, odpočívat a načerpat novou energii.
Pokud začnete žít wellness životním stylem, čeká vás: ·
 • pravidelná fyzická aktivita
 • ·
 • zdravá výživa
 • ·
 • kontrola optimální váhy
 • ·
 • omezení stresu
 • ·
 • relaxace
 • ·
 • rehabilitace
 • ·
 • masáže a koupele
Zdraví můžeme ovlivnit
Myšlenka wellness stojí na faktu, že kvalita a délka života již není určována jen genetickou predispozicí, ale i tím, jak se k sobě během života chováme, zda dodržujeme správnou životosprávu. Výživa a zdravá strava má zásadní vliv i na naši obranyschopnost a odolnost proti nemocem. Není nikdy pozdě začít žít zdravěji!
Pravidelný pohyb a sport
Ve wellness je důležité, abyste dělali hlavně to, co vám dělá dobře a působí pozitivně na vaši psychickou pohodu – to platí i o pohybu. Pro správnou kondici není nutné dělat aktivně sport, ale stačí 15-30 minut pohybu denně. Máte-li rádi individuální sporty, běhejte nebo začněte plavat, pokud vás naopak motivuje cvičení ve skupině, jděte na aerobik nebo fotbal. Obecně se však doporučuje do cvičení zařadit i sporty, které harmonizují tělo i duši a rozproudí vaši energii - jóga, orientální tance..
Rehabilitace a masáže
Rozhodnete-li se změnit svůj životní styl, měli byste si domluvit fyzioterapeutické vyšetření nebo masáže. Fyzioterapeut vyšetří pohybový systém, odhalí problémy a svalové disbalance, které dnes má snad každý, kdo pracuje převážně v kanceláři. Po definování problémů vám fyzioterapeut doporučí vhodné rehabilitační cviky, které odstraní svalové disbalance, které vznikají především jednostranným přetěžováním pohybového aparátu. Masáže zase uvolňují,navozují příjemný pocit a při poslechu relaxační hudby se krásně odreagujete a zarelaxujete si.
Správné stravování
Ovoce alespoň 5x denně Ovoce alespoň 5x denně
Bez zdravého stravování není zdravého životního stylu ani wellness. Obecné doporučení všichni dobře známe - jíst pravidelně pětkrát denně spíše menší porce, nezapomínat na často opomíjené svačiny a snídaně, důležitá je také pestrá skladba jídelníčku, jíst hodně čerstvé zeleniny a ovoce kvůli vitamínům, celozrnné pečivo, ryby atd.
Dnes je již obecně známé,že jedním z hlavních důvodů, proč si tělo dělá zásoby tuku, je nevyvážená strava. Takže,pokud patříte k těm, které trápí nadváha, opakovaně se snažíte zhubnout svépomocí, chcete žít zdravěji a nedaří se vám, obraťte se na odborníka. Není se za co stydět – nutriční poradce odhalí kámen úrazu, pojmenuje vaše největší a stále se opakující chyby. Společně přijdete na to, kde je váš problém a dostanete jídelníček přímo na míru.
Relaxace a dobrá psychická kondice
Během relaxace se v těle uvolňuje svalové a psychické napětí. Základem relaxace je tedy to, že člověk provádí takovou činnost, která ho baví, je mu příjemná a naplňuje jej klidem a dobrou náladou. Díky tomu se zbavujeme stresu a únavy. Relaxační techniky nejsou jen důležitou složkou wellness, ale jsou i nezbytným doplňkem terapie mnoha psychických nemocí, neuróz či závislostí. Pokud tedy budeme mít pořádku výživu a váhu, je tělo schopné se daleko lépe bránit negativnímu vlivu stresu.
.
Převzato s laskavým svolením společnosti Walboria wellness