Navštivte Eshop našeho portalu Euromedicina.cz a přesvěčte se sami o zajímavých cenách naší litaratury...
Navštivte Eshop našeho portalu Euromedicina.cz a přesvěčte se sami o zajímavých cenách naší litaratury...
Žaludeční vředy- aktuální a palčivý problém
Dr.Susan Rose6.11.2006
Dr.Susan Rose6.11.2006
Bolestivé porušení sliznice v žaludku nebo dvanáctníku trápí asi 5% z naší populace. Je proto dobré vědět, jak se k této nesnázi postavit.
Co je příčinou?Až donedávna se myslelo, že vnitřní prostředí žaludku je sterilní. Bylo však prokázáno, že právě v tomto orgánu se u části populace vyskytuje bakterie Helicobacter pylori (jak název napovídá, je spirálovitého, helikálního tvaru a žije mj. v pyloru, jinak vrátníku- v oblasti prstencového svalu na dolním pólu žaludku.) Tahle malá stvoření se přenáší nejspíše požitými potravinami a vodou.To zda vyvolají vznik bolestivého postižení závisí na aktuálním stavu hostitele. Tvar bakterií usnadňuje provrtání ochrannou vrstvou hlenu až ke sliznici a vlastní produkce enzymů jim umožňuje vytvořit kolem sebe jakýsi obláček, který zabrání účinku kyseliny chlorovodíkové na bakterii samotnou. Působení téhle miniaturní primadony v žaludku vyvolává dlouhodobý zánět,snižuje účinnost hlenu a co následuje dál už si umíte představit.
Dalšími na lavici obžalovaných pro vznik vředu jsou léky typu aspirin (tzv. nesteroidní antiflogistika- mezi ostatními budiž jmenován Alnagon,Anopyrin,Acylpirin,Brufen ). Mezi jimýni potřebýnmu vlastnostmi totiž zároveň umí blokovat tvorbu látek, které potřebujeme pro dobrou ochranu sliznic.
V neposlední řadě působí emoční stres a zvýšená kyselost žaludečních štáv. Tu může způsobit i příjem alkoholu.Se zvýšenou mírou bývá vřed diagnostikován i u pacientů s onemocněním plic a jater nebo po težkých popáleninách.
Jak se projevuje? Klasickými příznaky je tupá bolest v oblasti žaludku,klasicky 2-3 hodiny po jídle, často v noci- tedy po vyprázdnění obsahu.Témeř okamžitě uleví příjem potravy.(Ovšem pro vřed v oblasti dvanácterníku je typická bolest po najezení.)
Z dalších příznaků mohou být více či méně vyjádřené: úbytek váhy, snížená chuť k jídlu,nadmutí břicha, říhání. Naléhavámi stavy vyžadujícími okamžitý zásah jsou krvavá nebo tmavá stolice příp. zvracení se zbytky krve nebo zvratky připomínající kávovou sedlinu. Hrozí totiž nebezpečí proděravění stěny žaludku, krvácení případně neprůchodnost trávicího traktu- a to už jsou život ohrožující stavy!
Jak je vřed diagnostikován? To, zda jsou problémy způsobeny právě vředem (nebo vředy) ,lékař snadno zjistí horní gastroskopií. Do žaludku opatrně zavede cestou z dutiny ústní přes jícen hadičku s kamerou, kterou vidí, co se v místě bolesti děje. V případě potřeby může odebrat ze sliznic vzorky a odeslat je na podrobnější vyšetření. Pokud vřed krvácí, může endoskopem injikovat látky pro zastavení krvácení. Přítomnost H. pylori je možné prokázat např. krevními testy (v případě pozitivity budou přítomné protilátky).Další možností je vyšetření stolice případně vypěstování bakterie samotné na růstovém médiu.
Jaké jsou možnosti léčby? Prvním krokem je vymýcení škodlivých bakterií. Toto je možné vhodně volenou terapií několika antibiotiky. V dalším léčení je důležité přechodně snížit tvorbu kyseliny v žaludku.Užívají se tzv. inhibitory protonové pumpy a H2 blokátory. Sliznice má šanci v klidu se zahojit a zárovneň dojde ke snížení bolestivosti. Ve studiích se prokázalo jako prospěšné omezit kouření, příjem alkoholu a kávy, silného čaje.Pomáhá rozdělit příjem potravy do více menších dávek denně. Při neúčinnosti klasické léčby je možné přistoupit k chirurgické operaci.V dnešní době je však poslední řešení tím nejméně využívaným.